معرفی

هدف ما این گزارش ارزیابی اقدامات امنیتی داخلی سیستم عامل اندروید و ویژگی های اضافی و پیشرفته تر ارائه شده توسط برنامه های امنیتی شخص ثالث است. علاوه بر نتایج حفاظت از نرم افزارهای مخرب جامع و تست های مصرف باتری، گزارش شامل بررسی هایی است که عملکرد، طرح برنامه و قابلیت استفاده کلی هر یک از راه حل های امنیتی را ارزیابی می کنند.

یک جدول کوتاه در انتهای هر گزارش محصول، خلاصه ای از هر عملکرد ضد سرقت موجود در آن محصول را ارائه می دهد. بسیاری از برنامه های بررسی شده و آزمایش شده دارای اجزای غیر امنیتی مانند مدیریت وظیفه، مانیتور شبکه، بهینه ساز سیستم و ابزار پشتیبان گیری داده ها هستند. با این حال، ما در بررسی های ما عمدتا بر ویژگی های امنیتی (ضد تروجان، ضد سرقت، مرور ایمن و حریم خصوصی) تمرکز می کنیم و فقط مختصرا به ویژگی های بیشتر اشاره می کنیم. ساختار گزارش هر محصول یکسان است تا خوانندگان بتوانند محصولات را راحت تر مقایسه کنند.

محصولات تست شده

محصولات موجود در آزمون و بررسی این سال در زیر لیست شده است. ما به فروشندگان امنیتی شخص ثالث تبریک می گوییم که در این آزمون نشان داده اند که راه حل های آنها موثر و معتبر است و به بالا بردن استاندارد برای تمام راه حل های امنیتی تلفن همراه کمک کرد.

آخرین محصولات در زمان آزمایش (از ماه ژوئن 2019) از فروشگاه Google Play گرفته شد. پس از آزمایش محصولات، تولید کنندگان فرصت رفع نقایص پیدا کردند. هر گونه مشکلی که قبلا حل شده است در گزارش ذکر شده است.

Avast Mobile Security & Antivirus 6.21
AVG Anti-Virus 6.19
Avira Antivirus Security 5.8
Bitdefender Mobile Security 3.3
F-Secure SAFE 17.6
Google Play Protect 15.3
Kaspersky Internet Security 11.23
McAfee Mobile Security 5.2
Securion OnAv 1.0
Trend Micro Mobile Security 10.3
G DATA Internet Security 26.5

نمادها

برای ارائه یک مرور ساده از ویژگی های یک محصول، ما از همان نمادهای مشابه در وب سایت ما استفاده می کنیم. در ابتدای هر گزارش، این نمادها را خواهید دید کسانی که در رنگ نارنجی هستند ویژگی های محصول را نشان می دهند، در حالی که کسانی که در خاکستری نمایانگر ویژگی هایی هستند که گنجانده نشده اند. تمام نمادها فقط برای آندروید 9.0 اعمال می شود، که ما در آزمایش ما استفاده می کنیم.

روش تست

بدافزار مورد استفاده در آزمایش توسط ما در چند هفته قبل از آزمایش جمع آوری شد. ما از 3601 برنامه مخرب استفاده کردیم تا یک مجموعه آزمون نمایشی ایجاد کنیم. برنامه هایی با گواهینامه های مشابه و / یا همان کد داخلی برای حذف یک مجموعه آزمایشی از نمونه های منحصر به فرد منحصر به فرد حذف شدند. برنامه های به اصطلاح “برنامه های ناخواسته” (PUA) حذف شدند. محصولات امنیتی روز 25 ژوئن 2019 به روز شده و مورد آزمایش قرار گرفتند.

موارد آزمون

این تست با اتصال به اینترنت فعال در اسمارتفون های واقعی Android انجام گرفت (بدون شبیه سازی استفاده شد). مجموعه آزمایشی منحصرا از فایلهای APK تشکیل شده است. اسکن تقاضای قبلی برای اولین بار انجام شد. پس از این، هر برنامه ناشناخته نصب و راه اندازی شد. ما این کار را کردیم تا محصولات را قادر به شناسایی بدافزار با استفاده از حفاظت در زمان واقعی کنیم. آزمایش مثبت کاذب نیز با دانلود 500 برنامه محبوب از فروشگاه های مختلف نرم افزار محبوب انجام شد.

نتایج آزمون

نتایج زیر می تواند دیده شود (مرتب شده براساس حفاظت از نرم افزارهای مخرب و تعداد هشدارهای دروغین، محصولات با نمرات یکسان بر اساس حروف الفبا مرتب شده اند).

نتایج تخلیه باتری

همانطور که در گزارش های قبلی ما، مصرف برق اضافی یک محصول امنیتی نصب شده را اندازه گیری کردیم. آزمایش باتری از یک دستگاه ممکن است در نگاه اول بسیار ساده باشد. اگر کسی جزئیات بیشتری را بدست آورد، مشکلات دشوار می شود. به خصوص با تلفن های همراه، الگوهای استفاده از کاربران مختلف بسیار متنوع هستند.

برخی از توابع چندرسانه ای را به طور گسترده استفاده می کنند، دیگران بسیاری از اسناد را مشاهده می کنند، در حالی که برخی از آنها تنها از توابع تلفن استفاده می کنند. ما باید بین کاربران قدرت که از تمامی توابع ممکن در دستگاه استفاده می کنند و کاربران سنتی که تنها تماس های تلفنی برقرار کرده و دریافت می کنند، تمایز قائل شویم.

این آزمایش اثر نرم افزار امنیتی را در استفاده از باتری برای کاربر معمولی تعیین کرد. سناریوی استفاده روزانه زیر شبیه سازی شده است:

30 دقیقه تلفن
82 دقیقه به عکس ها نگاه می کند
45 دقیقه در اینترنت با استفاده از مرورگر گوگل کروم
17 دقیقه برای تماشای فیلمهای YouTube با استفاده از برنامه YouTube
13 دقیقه تماشای فیلم هایی که در تلفن ذخیره شده اند
2 دقیقه ارسال و دریافت ایمیل با استفاده از سرویس گیرنده Google Mail
افتتاح 1 دقیقه اسناد به صورت محلی
در آزمایش ما، ما دریافتیم که بیشتر محصولات امنیتی موبایل تنها تاثیر جزئی بر عمر باتری دارد، همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است.

به طور کلی، ما توانستیم با توجه به مصرف برق سوئیتهای امنیتی مورد آزمایش قرار دهیم. دو محصول در امتحان امسال نشان داد که میزان تخلیه باتری کمی افزایش یافته است: DATA G و McAfee.